Karabağ’da çatışma çıktı: Azerbaycan şehit verdi

Karabağ’da çıkan çatışmada ölü ve yaralıların olduğu belirtildi.
Azerbaycan Savunma Bakanlığı:
“Rus barış gücünün geçici olarak konuşlandığı Azerbaycan topraklarına Ermenistan’dan Hankendi-Halfeli-Turşsu toprak yolu kullanılarak askeri teçhizat, mühimmat ve personel taşındığına ilişkin bilgiler alındı.
5 Mart sabahı, alınan bilgileri doğrulamak için Azerbaycan birlikleri tarafından yasadışı askeri nakliye yapan araçlar durdurularak kontrol edilmeye çalışılmıştır.
Karşı taraftan ateş açılmıştır ve çıkan çatışmada her iki taraftan da ölü ve yaralılar var.
Azerbaycan tarafı, üçlü bildirinin hükümlerinin koşulsuz ve tam olarak yerine getirilmesinin sağlanması gerektiğini Rus barış gücü komutanlığının dikkatine sunar.
Karabağ ekonomik bölgesi ile Ermenistan Cumhuriyeti arasında kullanılabilecek tek yolun Hankendi-Laçın yolu olduğunu bildiririz.
Rus barış gücü komutanlığına bir kez daha hatırlatıyoruz ki, diğer güzergahlarla askeri ve diğer amaçlı taşımaların yapılması kesinlikle kabul edilemez.
Ermenistan’dan Karabağ ekonomik bölgesine silah, mühimmat, askeri teçhizat, aynı zamanda yakıt ve insan gücü nakliyesi yapıldığının daha önce tespit edildiğini hatırlatırız.
Azerbaycan tarafı, söz konusu güzergâhla mayın taşınması konusunda uluslararası toplumu defalarca uyardı.
Ayrıca 2022 yılında Türkiye-Rusya Ortak Gözlem Merkezi temsilcilerinin Ermenistan’ın döşediği ve sonradan tespit edilen mayınları incelemek üzere bölgeyi ziyareti düzenlenmiştir.
Bugünkü olay, Azerbaycan’ın Laçın-Hankendi yolunda bir kontrol noktası kurması gerektiğini bir kez daha gösteriyor.Ermenistan’ın halen Azerbaycan’ın Karabağ ekonomik bölgesine askeri nakliye gerçekleştirmesi, bu ülkenin Azerbaycan’a yönelik devam eden saldırganlığı ve terör politikasıdır.
Yapılan provokasyonun tüm sorumluluğu Ermenistan’ın askeri ve siyasi yönetimine aittir.”
www.yenicag.info

Kaynak : Yenicag.info
Kaynak Sayfa : https://yenicag.info/karabagda-catisma-cikti-azerbaycan-sehit-verdi/

Beyaz eşya servis sitesi satılık

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Edin

Makedonya polisi eski UÇK üyesini tutukladı, Kosova serbest bırakılmasını talep etti

Makedonya polisi eski UÇK üyesini tutukladı, Kosova serbest bırakılmasını talep etti ANA SAYFA Makedonya Makedonya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir