Karadağ’dan deprem bölgesine 27 ton yardım gönderildi

Türkiye’nin Podgoritsa Büyükelçisi Barış Kalkavan, deprem bölgelerine Karadağ‘dan 27 ton yardım gönderildiğini belirterek, “Bugüne kadar yaklaşık 400 bin avroluk nakdi yardım toplandı. Karadağ halkının Türk halkına ne kadar yakın olduğunu bir kez daha gördük.” dedi.

Kalkavan, yardımların toplandığı merkezde yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği bölgelerde arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiğini ve 11’inci günde 3 kişinin daha enkaz altından sağ çıkarıldığını söyledi.

Deprem haberini alır almaz Büyükelçilik bünyesinde bir kriz merkezi oluşturduklarını belirten Kalkavan, şu ifadeleri kullandı:

“Bütün arkadaşlar hemen seferber oldu. İlk olarak Karadağ’ın İçişleri ve Dışişleri bakanlıkları, Karadağ Başbakanlığı ile hemen irtibata geçtik. Büyükelçiliğimizin bütün bağlı birimleri devreye girdi. Sabahın erken saatlerinde Karadağ Arama Kurtarma Genel Müdürlüğünde toplantı düzenledik, bu sayede arama-kurtarma ekiplerini Türkiye’ye gönderebildik.

Bütün belediyelerden telefonlar almaya başladık. Karadağ’ın dört bir yanından destek telefonları aldık. Bir iş kadını, dükkanında Podgoritsa’nın merkezinde yardım toplamaya başladı. Önce dükkan doldu sonra depolar doldu sonra bütün sokak doldu.”

Karadağ İslam Birliğinin yardımların toplanması için Mehmet Fatih Medresesinin kapılarını açtığını ve bütün yardımların burada toplandığını aktaran Kalkavan, 4 tır yardımın buradan Türkiye’ye gönderildiğini dile getirdi.

Kalkavan, Türk Hava Yolları (THY) ve Karadağ’da bulunan Ziraat Bank’ın devreye girdiğini söyleyerek, “TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, din hizmetleri müşavirliği herkes dört elden yardım için çalışmaya başladı. Ziraat Bank, Karadağ Merkez Bankası ile anlaşarak yardım hesabı açtı. Karadağ’dan gelen bütün yardımlar, herhangi bir ücret alınmadan Türkiye’de AFAD’ın hesabına aktarılıyor.” diye konuştu.

– “Bugüne kadar yaklaşık 400 bin avroluk nakdi yardım toplandı”

Karadağ’daki Kızılhaç’ın da kendileriyle acil toplantı yaptığını belirten Kalkavan, onların da ayrı bir yardım çalışması gerçekleştirdiğini söyledi.

Kalkavan, Karadağ’dan 53 arama-kurtarma personelinin Türkiye’de görev yapıp döndüğünü aktararak, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar 27 ton yardım gönderdik, 2 tır daha yola çıkacak, THY de bunları günde 2 seferle taşımaya devam ediyor. Ankara’dan aldığımız öncelikli yardım listelerini duyuruyoruz ve ona göre de yardım toplamaya devam ediyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 400 bin avroluk nakdi yardım toplandı. Karadağ halkının, Türk halkına ne kadar yakın olduğunu bir kez daha gördük. Karadağ’ın kapasitesinin çok ötesinde bir yardım toplandı, bu acı dönemimizde bize teselli veriyor, Karadağ halkına teşekkür ediyorum.”

Kalkavan, seyyar tuvalet, konteyner, ısıtıcı, medikal ekipmanlar gibi malzemelerin öncelikli ihtiyaç olduğunu vurguladı.

AA

Beyaz eşya servis sitesi satılık

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Edin

AB ile Batı Balkan ülkeleri, dolaşım ücretlerinin kaldırılması için anlaşma imzaladı

Avrupa Birliği (AB) ile Batı Balkan ülkeleri, söz konusu ülkeler arasında roaming (dolaşım) ücretinin kaldırılmasına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir